Opis szlaku Górnej Drawy - Spływy kajakowe Drawą, Piławą, Korytnicą

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Opis szlaku Górnej Drawy

Opisy szlaków > Drawa > Opis szlaku

Odcinek: jez. Żerdno - Złocieniec

    Dolina Pięciu Jezior to początek Drawy (186 km). Miejsce to uznawane za jeden z najpiękniejszych zakątków Pojezierza Pomorskiego jest wąską, polodowcową doliną. Unikalny krajobraz i walory przyrodnicze objęto ochroną tworząc rezerwat przyrody. Bukowe lasy, łąki, oraz jeziora - Górne, Okrągłe, Długie, Głębokie i Małe najlepiej podziwiać ze słynnej z ilości zakrętów (132) drogi Czaplinek - Połczyn.  

    Poniżej Doliny Pięciu jezior Drawa przepływa przez jez. Prosino (176,7 km) o powierzchni 61,2 ha i głębokości do 1,8 m. Jezioro jest miejscem bytowania i lęgu wielu rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Z tego powodu objęte jest ochroną jako rezerwat ornitologiczny. Obowiązuje zakaz poruszania się turystycznych jednostek pływających! Ponadto na omawianym odcinku Drawa nie nadaje się do spływu.  

    Tak więc szlak wodny zaczyna się od jez. Żerdno (170,4 km). Jezioro, zwane także Srebrnym ma 192 ha powierzchni, największą głębokość do 35 m, słabo zalesione, wysokie brzegi.  Dogodne miejsce wodowania - rozpoczęcia spływu znajduje się na wschodnim brzegu jeziora (ok.1,5 km od przystanku PKS Sikory na trasie Czaplinek- Barwice). Nad jeziorem dwie wsie - Żerdno i Nowe Drawsko, a w nich pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne.

    W pobliżu połączenie z innym znanym szlakiem wodnym - Piławą. Konieczny jest jednak transport kajaka na odległość 2 km. W pobliżu ponadto dwie atrakcje turystyczne: Spyczna Góra (202 m n. p. m. ) wraz z wieżą widokową z której rozciąga się znakomity widok na okolice, natomiast na południowy - wschód od wsi Żerdno znajduje się interesujące głazowisko z ponad 200 kamieniami.

    Po wyjściu z jez. Żerdno Drawa uchodzi do  jez. Drawsko  (167,7 km) w miejscowości  Stare Drawsko. W południowo - wschodnim krańcu jeziora leży miasto Czaplinek. Pobliskie jeziora, a w szczególności jez. Drawsko stwarzają wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, głównie żeglarstwa i kajakarstwa. Funkcjonują liczne przystanie, wypożyczalnie sprzętu pływającego, stanice wodne.  Dobrze jest rozwinięta baza noclegowa - hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe, całoroczne schronisko turystyczne, dwa kempingi, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne i pola biwakowe. Działają także placówki informacji turystycznej i Policealne Studium Obsługi Ruchu Turystycznego.

    Wypływ Drawy z jeziora znajduje się w Zatoce Rzepowskiej  (163 km).  Dwa kilometry poniżej napotykamy jezioro Rzepowskie  (161 km) liczące 39 ha powierzchni i 5,2 m gł. maks.

    Przed zabudowaniami wsi Rzepowo osiągamy wypływ rzeki z jeziora. We wsi wzmiankowanej w XIV w. znajduje się neogotycki kościół z XIX w. Poniżej most drogowy.

   Dalej rzeka płynie przez łąki i lasy aż do miejscowości  Głęboczek  (157,6 km), gdzie znajduje się piękny szachulcowy młyn powstały w XIX w. w ramach folwarku należącego do pobliskiego Rzepowa. Oprócz młyna zachował się spichlerz i budynki gospodarskie.  

     Z powodu spiętrzenia młyńskiego - konieczność przeniesienia kajaka 30 m z lewej strony.   

    Nieco poniżej most lokalnej drogi. Przy drodze wiodącej do zespołu młyńskiego ciekawa kolekcja starych żaren. Obecnie Głęboczek rozwija się jako urokliwa osada letniskowa.  

    Poniżej mostu ujście do jez. Krosino  (157,2 km) o pow. 177 ha i gł. maks. 7,2 m. Jezioro to o zakrzywionym kształcie zbliżonym do litery L posiada podmokłe brzegi obrośnięte pasem szuwarów, przeważnie zalesione. Na zachodnim brzegu znajduje się ujście niewielkiego strumienia Drawisko. Wody jeziora odpowiadają II klasie czystości.

    Wypływ rzeki z jeziora  (154,6 km)  znajduje się w płd. krańcu jeziora, na skraju niewielkiego kompleksu leśnego zwanego Polską Puszczą. Nazwą wywodzi się od faktu, że przez wiele stuleci przebiegała tędy granica pomiędzy Polską a Brandenburgią. Aby odnaleźć ujście należy płynąć wzdłuż lewego brzegu. Ponad lasem górują monumentalne wieże pobliskiej jednostki wojskowej w Budowie. Widok ten będzie towarzyszyć wam przez dłuższy odcinek spływu.

     Poniżej wypływu natrafimy na most  (154,2 km) lokalnej drogi Budowo -Siemczyno.  Dalej rzeka rozgałęzia się na dwa ramiona.  Lewe jest zamknięte dla ruchu turystycznego z powodu ochrony rezerwatowej. Wiedzie ono w kierunku jez. Wilczkowo, na które możemy wpłynąć niewielkim dopływem uchodzącym nieco poniżej rozwidlenia. Jezioro to liczące 300 ha powierzchni i 17 m głębokości ma wody zaliczane do l klasy czystości. Brzegi w całości zalesione, w wielu miejscach klifowe.

  Wschodni kraniec jez. Wilczkowo odległy jest zaledwie 1,5 km od Zatoki Henrykowskiej  jez. Drawsko. Umożliwia to zaplanowanie wycieczki okrężnej (powrót do Czaplinka lub Starego Drawska), z koniecznością przewiezienia kajaka na odległość ok. 1,5 km.

    Na przesmyku pomiędzy dwoma wspomnianymi jeziorami ulokowała się duża wieś Siemczyno. Wchodziła ona w skład dóbr rycerskich słynnego pomorskiego rodu Goltzów. Za ich panowania powstał w latach 1722-28 barokowy pałac (obecnie szkoła). Przy pałacu znajduje się dawny park krajobrazowy z pomnikowymi okazami drzew - buków, świerków i lip., We wsi znajduje się ponadto neogotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej wybudowany w 1854 r.  

   Poniżej dopływu z jez. Wilczkowo  (153,4 km)  rzeka płynie przez podmokłe łąki. Wkrótce zbliżamy się do dwóch, mostów drogowych  (152,9 km)  w miejscowości Budowo. Obecnie jest to dzielnica  Złocieńca. W okresie międzywojennym wybudowano tutaj wielki kompleks obiektów rozmaitego przeznaczenia. W 1936 r. otwarto uroczyście tutaj  "Ordensburg Crösinsee" ("Twierdza zakonna nad jez. Krosino").

    Byt to jeden z trzech wybudowanych w okresie III Rzeszy ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych dla NSDAP i Hitlerjugend. Wzniesiono zespół obiektów sportowych (stadiony, baseny, hale sportowe) i obszerne zaplecze mieszkalne dla kilku tysięcy osób. W czasie wojny funkcjonował ośrodek szkolenia szpiegowskiego i bliżej niezbadane instalacje.

   Płynąc dalej mijamy most na drodze  Złocieniec - Grotniki Drawskie (150,3 km).  Przed mostem, po lewej stronie miejsce biwakowe. Kilkaset metrów poniżej wpływamy do Złocieńca.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego