Menu główne:
Odcinek: jez. Lubie - Drawno
Wypływ Drawy z jez. Lubie (110,2 km) znajduje się vis a vis Lubieszewa, na południowym, zalesionym brzegu wśród gęstych trzcin.
Opuściliśmy już Pojezierze Drawskie i dotarliśmy do północnego skraju Puszczy Drawskiej, zwanej niekiedy Puszczą nad Drawą, porastająca sandrową Równinę Drawską.
Zaraz za wypływem niewielkie bezimienne jeziorko, zakończone mostem drogowym na leśnej drodze Siennica -Karwice. Przy moście tablica informująca o poligonie wojskowym i zabraniająca wstępu. Dalej spływ możemy kontynuować jedynie po uzyskaniu stosownych zezwoleń.
Płynąc dalej mijamy z lewej strony krótki odpływ z jez. Wierzchniego (105,2 km). Na odcinku tym rzeka meandruje płynąc w dolinie pomiędzy łąkami i lasem. Prąd miejscami jest dość znaczny. Sporo jest też przeszkód w nurcie, niekiedy zmuszających do przeniesienia kajaka. Miejscami występują urwiska lub rozlewiska.
Dużo dobrych miejsc do biwakowania, pamiętać należy, że dostępny jest jedynie lewy brzeg, gdyż na prawym znajduje się poligon wojskowy. Kilkaset metrów poniżej ujścia wspomnianego odpływu (104,5 km) dogodne miejsce biwakowania. Poniżej (102,7 km) ujście niewielkiego strumienia - Studziennicy, biorącej swój początek na podmokłych łąkach nieopodal Starej Studnicy.
Płynąc dalej mijamy wkrótce dopływ z jez. Binowo (101,9 km). Tuż za nim ujście rzeki do jez. Wielkie Dębno (93,6 ha, gł. maks. 10,5 m). Jest to zbiornik o niskich, zalesionych, częściowo podmokłych brzegach.
Wypływ z jeziora Wielkie Dębno znajduje w połowie długości brzegu zachodniego. Przesmyk do jeziora Małe Dębno (100 km) ma zaledwie kilkadziesiąt metrów szerokości. Jezioro (22 ha, gł. 5 m) ma prawie w całości zalesione brzegi. Na północnym brzegu znajduje się dogodne miejsca biwakowe.
Zachodni kraniec jeziora wypada przy moście drogowym na szosie Kalisz Pom. - Drawsko Pom. (99 km).
Od tego miejsca zwykle przewozi się kajaki do miejscowości Prostynia. W miarę możliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji. Prosimy się dowiadywać z wyprzedzeniem pod numerem telefonu 509-291-987
Ponieważ jednak wielu, czego nie pochwalamy, decyduje się na przepłynięcie zakazanego całkowicie odcinka poligonowego Drawy, z tego też względu opiszemy rzekę również i na tym terenie.
Tuż za mostem rozpoczyna się rozlewisko, określane jako jez. Wiry. Na jego zakończeniu ujście odpływu z jez. Koźlanka. Poniżej, z prawej strony ujście rzeczki Drawki (95,5 km).
Płynąc dalej docieramy do jez. Zły Łęg, będącego efektem sztucznego spiętrzenia zwanego Borowskim Zbiornikiem Wodnym.
System sztucznych zbiorników i kanałów powstał w 1916r., kiedy to skrócono bieg Drawy rozdzielając znacznej długości odcinek rzeki na dwa koryta. Nowe powstało przez połączenie kilku naturalnych jezior. Dotychczasowe koryto określane jest mianem Starej Drawy. Cały ten misterny system powstał dla celów energetycznych. Odcinek ten charakteryzuje się bardzo powolnym prądem i znacznymi ilościami roślinności wodnej utrudniającej płynięcie.
Koniec jez. Zły Łęg (92,1 km) wypada w miejscu, gdzie znajdująca się pod mostem drogowym zastawka rozdziela rzekę na dwa koryta. Płynąc dalej sztucznym kanałem mijamy kolejny most drogowy. Docieramy do jeziora Mielno (90,7 km). Zbiornik ten o powierzchni 30 ha i głębokości do 2, 5 m jest związany bezpośredni z elektrownią wodną w Borowie (89 km).
Zakład ten uruchomiono w 1918 r. Dwa generatory firmy Siemens o łącznej mocy 0,89 MW pracują nadal niemal bez przerwy. W momencie wybudowania elektrownia pokrywała potrzeby energetyczne trzech miast: Kalisza Pom., Drawska i Złocieńca. Warto zwiedzić ten ciekawy zabytek techniki. Aby tego dokonać trzeba poprosić obsługę zakładu. Kajaki przenosimy 150 m z prawej strony zapory.
Kontynuując spływ docieramy do jez. Prostynia (88,5 km), o pow. 49 ha i głębokości do 7, 7 m. Brzegi wysokie, zalesione. Dobrze widoczny wypływ rzeki w południowej zwężającej się części.
Płynąc wśród łąk i lasów docieramy do mostu w miejscowości Prostynia (83,8 km). Pół kilometra poniżej mostu połączenie kanału Prostyni i Starej Drawy (83,3 km).
Płynąc dalej mijamy mosty: kolejowy na linii Stargard Szczeciński - Kalisz Pom. i drogowy na szosie nr 10 Szczecin -Bydgoszcz (82,7 km).
Przy moście parking z barem, a także dogodne miejsce do wodowania kajaków po przewiezieniu związanym z zamknięciem odcinka poligonowego, czy rozpoczynania, względnie kończenia spływów. W pobliżu (300 m) stacja PKP z połączeniami do Stargardu Szczecińskiego i Kalisza Pomorskiego. Przystanek PKS w okolicy parkingu - połączenia do Szczecina, Wałcza, Piły, Bydgoszczy.
Inną alternatywą na dotarcie kajakiem do miejscowości jest spływ Starą Drawą. Łączna długość tego szlaku liczona od mostu na szosie Kalisz Pom. - Drawsko do Prostyni wynosi 25 km.
Poniżej mostu drogowego w Prostyni Drawa płynie przez rozległe łąki, długimi prostymi odcinkami o porośniętych trzciną brzegach.
Ujście rzeczki Drawicy, zwanej niekiedy Mąkowarką (80 km). Ten lewobrzeżny dopływ Drawy ma długość 26 km i źródła w okolicach Kalisza Pom. Warto popłynąć 1,2 km pod niewielki prąd, aby dotrzeć do jeziora Mąkowarskiego (170 ha, 31 m gł. ). Jest to duży malowniczy akwen, otoczony w całości lasami. W zachodnim krańcu jeziora znajdują się dawne, zalane wyrobiska kopalni kredy jeziornej. Po przeciwległej stronie (wschodniej) znajduje się ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko.
Po zwiedzeniu jez. Mąkowarskiego docieramy do osady Rościn (78 km). Tam też płyniemy pod mostem lokalnej drogi Drawno - Cybowo. Po minięciu mostu w Rościnie rzeka meandruje wśród podmokłych łąk. Wśród rozlewisk napotkać można stanowiska bobrów.
Dopływamy do drewnianego mostu (71,7 km), przy którym znajduje się pole biwakowe (znane w Drawnie jako "Drewniany Most). Tuż za mostem zaczyna się niewielkie jezioro Siekiercze. Brzegi mocno zarośnięte roślinnością wodną. Właściwie jest to część jeziora Rudno (Grażyna), którego akwen (65 ha, 5 m gł. ) przylega bezpośrednio do miasta Drawna. Brzegi płaskie, silnie zarośnięte. Występują liczne szuwarowe wysepki licznie zamieszkiwane przez ptactwo wodne. spotkać tu można czaple, wąsatki oraz łabędzie.
W południowym krańcu jeziora (69,7 km) wąski przesmyk na jezioro Dubie Południowe (Adamowo), o pow. 112 ha i gł. do 34,4 m. Ponad przesmykiem most drogowy na trasie Choszczno - Kalisz Pomorski przy moście punkt informacyjny Drawieńskiego Parku Narodowego, gdzie możemy wykupić zezwolenia na spływ, uiścić opłaty za biwakowanie.
Jezioro Dubie dzieli się na dwa akweny różniące się charakterem. Część wschodnia, przylegająca do miasta przez którą przepływa Drawa ma ok. 4 m głębokości. Natomiast część zachodnia położona wśród lasów ma głębokość aż 34 m i zdecydowanie czystszą wodę.