Opis szlaku Korytnicy - Spływy kajakowe Drawą, Piławą, Korytnicą

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Opis szlaku Korytnicy

Opisy szlaków > Korytnica38 km. - k. Mirosławca
    Startujemy z j. Kosiakowo koło Mirosławca. Nad jeziorem jest pole namiotowe z dużym pomostem i piaszczystą plażą. Wpływ na Korytnicę znajduje się na przeciwległym krańcu jeziora i jest oznakowany.

36,5 km. - Młyn rzeczny Wilhelma
    przenosimy kajaki 20m. prawą stroną drogi. Za młynem rozpoczyna się piękny przełomowy odcinek rzeki. Szerokość szlaku nie przekracza 3 m, głębokość do 50 cm, prędkość nurtu ok. 1,3 m/s. Na trasie napotkamy kilka powalonych drzew, które trzeba ominąć lub przerzucić przez nie kajaki uważając na dość silny nurt, który jednak w znacznym stopniu zależy od poziomu wody. Z prawej strony do Korytnicy wpływa dopływ-rzeka Młynówka niosąca wody z jez. Gniewosz.

35,5 km. - Drugi zabytkowy młyn wodn
    z progiem i przepławką dla ryb łososiowatych, kajaki przenosimy prawą stroną (przenoska i miejsce zrzutu kajaków są oznakowane) Przy końcu przenoski dogodne miejsce na odpoczynek. Dalej nieco wolniejszy odcinek przez podmokły las mieszany, w rzece nadal zdarzać się mogą przeszkody w postaci dużych kamieni i powalonych drzew.

31,5 km. - Stara Korytnica
    ruiny starego młyna rzecznego. Z rzeki doskonale słychać szum spadającej ze starego progu wody. Ostre jak brzytwa kamienie pod progiem i siła nurtu zmuszają do przenoski. Kajaki wyciągamy przed mostem i przenosimy kilkanaście metrów przez drogę. W wiosce jest sklep, więc można uzupełnić prowiant.

30,5 km. - Bród na końcu wsi Korytnica
    rzadko konieczna jest krótka przenoska prawą stroną. Z reguły wody wystarcza na to by przepłynać niewysiadając z kajaka. Część kajakarzy dopiero tutaj rozpoczyna spływ Korytnicą, tracą jednak wtedy bardzo ładny górny odcinek przełomowy. Za wioską rzeka zwalnia i robi się głębsza do ok. 80 cm. Przez kolejnych kilka kilometrów szlak meandruje pośród łąk. Po drodze mijamy 3 jazy, które są możliwe do przepłynięcia w zależności od pozycji ustawienia zastaw. Na trzecim jazie trzeba szczególnie uważać a najlepiej przenieść kajaki lewym brzegiem. Mijamy most drewniany w pobliżu jez. Czarnego i dalej płyniemy już w lesie. Dookoła robi się coraz bardziej malowniczo za sprawą wysokich piaszczystych skarp.

25 km. - Drewniany most
    na drodze do Nowej Studnicy. Za mostkiem po lewej stronie jest dogodne miejsce do odpoczynku.

23,7 km. - jez. Stadnickie
    Jest to bardzo płytkie wąskie jezioro o długości kilkuset metrów. Zazwyczaj możemy oglądać tu duże ilości różnego wodnego ptactwa. Przepływając przez jezioro należy bezwzględnie trzymać się lewego brzegu i nie skracać trasy bo przy niskim poziomie wody można utknąć w mule.

23 km. - Oznakowany wypływ z jez. Studnickiego

    200 m dalej mijamy zniszczony metalowy most kolejowy starej linii kolejowej ze Stargardu Szczecińskiego do Piły. Z nasypu rozciąga się widok na okolicę.

22,4 km. - Resztki leśnego mostu drewnianego
     Wpływamy do lasu, rzeka momentami rozlewa się, występują liczne odnogi jednak nie na tyle duże żeby pomylić je z głównym nurtem.

20,6 km. - miejsce po nieistniejącej osadzie Brodźce
    Kiedyś istniał tu bród którym przepędzano bydło na drugą stronę rzeki. Warto zwrócić uwagę na piękne okazy rosnącego tu starodrzewu.

20 km. - Jez. Nowa Korytnica
    duże ok. 100 hektarowe bardzo urokliwe jezioro o głębokości 4-5 m. słynące z dużej ilości ryb. Wokół jeziora sosnowe lasy. Do jeziora z prawej strony wpływa kolejny dopływ Korytnicy rzeka Kamionka. W połowie jeziora po prawej stronie leśne, bardzo ładne pole namiotowe nadleśnictwa Kalisz Pomorski- biwak należy uzgodnić - tel. 94 361 62 73.

17 km. - Nowa Korytnica
    Most na drodze asfaltowej na końcu jeziora. Po lewej stronie na jeziorze N.Korytnica ok. 200m. od mostu znajduje się pole namiotowe. Za mostem rozpoczyna się kilku kilometrowy znacznie wolniejszy odcinek, rzeka płynie wśród podmokłych łąk i szuwarów.

16,2 km. - Rozwidlenie szlaku
    Płyniemy PRAWĄ stroną. Lewa odnoga po ok. 50 m. kończy się w szuwarach i w razie pomyłki trzeba wracać pod prąd (na szczęście niezbyt silny).

10,0 km. - tzw.Sołtysi Mostek

    od tego miejsca rzeka przyspiesza i już na stałe żegnamy się z łąkami. Wpływamy do lasów łączących się już z lasami pobliskiego Drawieńskiego Parku Narodowego dlatego płynąc cicho możemy spodziewać się spotkań z dzikimi zwierzętami, które często możemy zobaczyć tuż przy rzece.

6,8 km. - Most betonowy na drodze Jelenie-Dominikowo
     Zaraz za mostem śluza ze stopniem wodnym w wiosce Sówka. Kajaki przenosimy przez drogę lewą stroną. Za śluzą rzeka znów przyspiesza a po prawej stronie mijamy stawy rybne. W Sówce znajduje się tez bardzo ładne pole namiotowe.

5,0 km. - Kolejny drewniany mostek

4,5 km. - Jaz.
    W zależności od poziomu wody można spłynąć prawą śluzą. Nieco dalej wpływamy na niewielkie rozlewisko przed stopniem wodnym.

3,8 km. - Stopień wodny małej elektrowni wodnej w Jaźwinach
    W XIX w. była tu fabryka papieru, później produkowano wełną drzewną. Kajaki przenosimy prawym brzegiem ok. 20m. zgodnie z oznakowaniem. Za przenoską czeka nas najpiękniejszy przełomowy odcinek szlaku nieco podobny do przełomu z Mirosławca do St. Korytnicy lecz z większą ilością wody i jeszcze szybszym nurtem. Potężne bukowe lasy rosnące na wysokich skarpach przy rzece tworzą prawdziwie baśniowy widok. Korytnica miejscami wije się wśród skarp tak silnie, że sprawia wrażenie jakby zawracała. W nurcie pojawiają się powalone drzewa i kamienie co sprawia, że ostatnie kilometry trasy są szczególnie emocjonujące.

    0,0 km. Meta
Mijamy betonowy most drogowy na drodze do Głuska i wpływamy na biwak Bogdanka. Jesteśmy już w Drawieńskim Parku Narodowym. Po prawej stronie widać wiaty jednego z największych pól biwakowych na szlaku Drawy. Przybijamy z prawej strony przy pierwszej wiatce lub płyniemy kilkadziesiąt metrów dalej do głównego pomostu przy ujściu Korytnicy do Drawy (tam jednak może być tłoczno, szczególnie w weekendy).

 
Z Bogdanki można kontynuować spływ Drawą aż do Krzyża, zajmie to od 2 do 4 dni w zależności od długości planowanych dziennych etapów. Rozpoczynając spływ Korytnicą w Mirosławcu i łącząc go z Drawą możemy spędzić cały tydzień na pięknych, krystalicznie czystych rzekach.

Uwaga: Jeżeli zamierzamy kontynuować spływ Drawą lub nocować na Bogdance należy pamiętać, że na terenie DPN-u obowiązują opłaty pobytowe.

Zapraszamy do kontaktu

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego